Ağır Vasıta imalatçıları

Volvo Bus yeni elektrikli otobüsünü görücüye çıkarıyor!

ECI - le 22/09/2015 14:58 - olarak
Ağır Vasıta imalatçıları
Volvo Trucks

Busworld Kortrijk fuarı 16-21 Ekim 2015 tarihlerinde Belçika'da yapılacak. Bu vesileyle İsveçli üretici en son otobüs modelini ve yeni sabitleme sistemini tanıtacak.

Volvo Bus yeni elektrikli otobüsünü görücüye çıkarıyor!

Elektrikli Volvo 7900 modeli, Volvo Bus tarafından seri olarak üretilen ve sadece elektrikle beslenen ilk toplu taşıma otobüsü olma özelliğini taşıyor. Aküleri, elektrik şebekesine bağlı otobüs duraklarında veya motor freninin kullanımı sırasında üretilen enerjiyle şarj ediliyor. Bu işlem altı dakikadan kısa sürüyor ve 10 km'lik bir mesafeye karşılık geliyor. Bu besleme modu, araca daha sessiz çalışma, daha az çevreyi kirletme ve özellikle de daha iyi bir enerji verimliliği imkanı sağlıyor. Bu bağlamda, dizel yakıt ile çalışan geleneksel bir otobüse oranla yaklaşık olarak %80 oranında daha üstündür. Elektrikli Volvo 7900 modeli şimdilik sadece 12 metrelik versiyonda mevcut.

Bu yeni modelle birlikte, Volvo grup tarafından sunulan elektrikli otobüs serisi tamamlanmış oluyor: elektrikli Volvo 7900, hibrid elektrikli Volvo 7900 ve hibrid Volvo 7900 (bunun körüklü versiyonu da mevcuttur). Bu sonuncusunun 2010'daki lansmanından beri Volvo Bus dünya çapında 2.200'den fazla elektrikli otobüs sattı.

Volvo Dynamic Steering sistemi (VDS)

Bu sistem, markanın 2013'ten beri üretilen kamyonlarına entegre edilmekte ve şimdiden Volvo'nun birkaç otobüs modelinde bulunuyor. Volvo Dynamic Steering sistemi, bundan böyle diğer otobüs modellerinde de sunulacak. Bu teçhizat, yol sathındaki bozuklukları ve eşitsizlikleri dengeleyen ve titreşimlerle birlikte direksiyondaki vurmaları ortadan kaldıran bir sabitleme sisteminden oluşuyor. Pürüzlü yollarda bile otobüsün gidiş istikametinin korunmasını sağlıyor. Düşük hızlardaki direksiyon ataletinin %75 azaltımının yanında, direksiyonun otomatik olarak düz konuma gelmesi sayesinde geri viteste manevrayı ve direksiyonun kırılmasını kolaylaştırıyor. Şoför konforu ve emniyeti de iyileştirildi ve böylece meslek kazalarından oluşan yaralanma riskleri azaltıldı.

Yorumlar